Naše odpínače a přepínače ONE20 jsou vhodné do jakýkoliv podmínek. Ať už na Sibiř či na Saharu, najdou uplatnění ve všech projektech a realizacích bez omezení.
Co je vlastně proudový chránič?
Proudový chránič, anglickou zkratkou RCD (Residual Current Device), někdy slangově označován jako „fíčko“ (z německého „fehler I“, případně anglického “Failure Intensity”) je zařízení, které chrání proti zemním poruchovým proudům. Jeho smyslem je zabránit zásahu elektrickým proudem při porušení izolace nebo při náhodném přímém dotyku částí pod napětím. Při poruše elektrického obvodu pomáhá také předejít vzniku požáru.
Proč chtít proudový chránič od ABB?
V současné době došlo ke zlevnění proudových chráničů ABB FH200 typu A na ceny proudových chráničů typu AC s podmíněnou zkratovou odolností 6 kA a to u všech hodnot chybového residuálního proudu. U ABB neplatí, že typ A je dražší než AC. Pojďme společně vstříc moderním domácnostem.
Který typ proudového chrániče, pro jakou aplikaci?
Každé elektronické zařízení je jiné a denně jsou přidávány nové. Tato skutečnost také mění potenciálně se vyskytující poruchové a svodové proudy. Pokud proudový chránič není správně zvolen, může dojít ke zpoždění nebo dokonce k nevybavení chrániče, což může mít někdy až fatální následky.
V 80. letech minulého století se v domovních aplikacích začaly instalovat proudové chrániče typu AC, které reagují jen na střídavé reziduální proudy. Tento typ proudového chrániče bezpečně ochrání instalace vybavené žárovkami, elektrickým vytápěním, bojlerem, ledničkou, mrazákem, televizí či běžnými kuchyňskými spotřebiči.
Co když ale v domácnosti mám klimatizaci, počítač, tepelné čerpadlo, LED osvětlení, moderní sušičku, pračku a myčku (pracující na principu spínaného zdroje), případně fény, kulmy a přímotopy (používající princip jednocestného usměrnění), které generují pulzující stejnosměrné proudy?
Pokud si říkáte, že stejnosměrný proud ve spotřebiči nemůže žádným způsobem ovlivňovat proudový chránič v rozvaděči, tak jedna ze základních pouček elektrotechniky a to 1. Kirchhoffův zákon říká něco jiného a protékající stejnosměrný proud způsobuje „zmagnetování“ ochranného obvodu čímž dochází ke zploštění magnetické hysterezní křivky feromagnetického jádra rozdílového transformátoru proudového chrániče. Tento jev vede ke snížení citlivosti proudového chrániče (chránič typu AC je na tyto proudy imunní) a to až za hranici předepsaného chybového proudu daného chrániče.
Zeptejte se nás
Naše odpínače a přepínače ONE20 jsou vhodné do jakýkoliv podmínek. Ať už na Sibiř či na Saharu, najdou uplatnění ve všech projektech a realizacích bez omezení.
Potřebujete spínat osvětlení, topení, ventilaci nebo třeba čerpadla do 15 kW? Pak můžete sáhnout po našich instalačních stykačích ESB..N a EN..N, a my vám slibujeme, že poté, co s nimi […]
Víte, jaký je rozdíl mezi pohybovým čidlem a detektorem přítomnosti a kdy co zvolit? Jestli ne, přečtete si o tom.
Přáním snad každého zákazníka je mít stejný design elektroinstalace i v místech, která mohou být vystavena prachu a vlhkosti. Takovými typickými místy jsou např. komora, balkon, terasa a další. Nabízí […]
Instalační stykače AF nabízí revoluční technologie pro proudy až do 2 650 A. Přečtete si o 9 výhodách, které vám stykače od ABB nabízí.
Díky modulární koncepci, zdokonalenému využití prostor a řadě detailů nabízí tato nová řada zapuštěných rozvodnic a skříní pro datová komunikační média maximální flexibilitu pro každý instalační projekt!
Při stavbě domu přichází elektroinstalace na řadu sice až jako jedna z posledních věcí, ale na jejím dobře promyšleném projektu závisí komfort vašeho bydlení. Poradíme vám, jak chytře zvládnout rozvod […]
Co je to proudový chránič a pro jaké aplikace je vhodný? Dozvíte se například o tom, že pokud proudový chránič není správně zvolen, může dojít ke zpoždění nebo dokonce k […]