Barevné čipy

Od letošního roku nabízí společnost TREVOS také svítidla s barevnými čipy, která jsou určena převážně do zemědělských prostorů.

Červeně svítící LED moduly se umisťují do svítidel, která jsou určena do hospodářských objektů pro chov skotu.  Červené zbarvení umožňuje obsluze kravína pohybovat se a pracovat, zatímco krávy mohou nerušeně odpočívat, protože červenou barvu nevnímají. Navíc je vědecky dokázáno, že správné nasvícení prostor kravína zvyšuje produkci mléka o 6 až 10%. Vzhledem k tomu, že místo určení jsou zemědělské prostory, tak se červený modul umisťuje do svítidel, která jsou odolná vůči čpavku a omývaní horkou tryskající vodou. Můžeme ho tedy umístit do svítidel INNOVA ABS, FUTURA ABS a PRIMA LED ABS. Tato svítidla mají základnu z ABS a difuzor z AC, které se vyznačují zvýšenou chemickou odolností. Do těchto svítidel umisťujeme jak modul s červeným světlem (pro noční svícení), tak i modul s bílým světlem (pro denní svícení).

Kromě červeně svítících čipů nabízíme také modře svítící LED moduly.

Svítidla s těmito moduly jsou určena především do hospodářských objektů pro chov drůbeže. Modré světlo je užitečné při růstu a pohlavním vývoji drůbeže v pozdějším věku zvýšením  plazmatických androgenů. Spektrum modrého světla udržuje slepice klidnější, což zlepšuje také konverzi krmiva. Modrou barvu slepice vnímají jako tmu. Nevhodně nastavený světelný režim způsobuje nežádoucí projevy v chování slepic jako je stres, agresivita nebo kanibalismus. Veškeré odchylky chování jsou z hlediska užitkovosti nežádoucí.

Stejně jako červeně svítící modul se i modrý umisťuje do svítidel, která jsou odolná vůči čpavku a omývání horkou tryskající vodou. To jsou INNOVA ABS, FUTURA ABS a PRIMA LED ABS.

V sortimentu svítidel nově také najdete svítidla vhodná pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením. Tato svítidla nazýváme HORTI. Obsahují modul ze 4 typů čipů – tmavě modrý, tmavě červený a červený. Tyto moduly můžeme dát do svítidel CANOPUS, PERUN nebo FUTURA. HORTI přináší možnost zvýšení kvality a množství sklizených plodin a přejít na optimální celoroční produkci nezávisle na klimatických podmínkách.

Svítidlo nabízí pěstitelům jedinečné výhody:

  • Zkrácení růstového cyklu
  • Lepší barva, tvar a chuť plodin
  • Celoroční pěstování a prodloužení vegetačního cyklu
  • Snížení provozních nákladů energie
  • Nižší náklady na údržbu svítidel v porovnání s výbojkovými svítidly
  • Možnost zabudovat světlo do nízkých skleníků a foliovníků

A jak to celé funguje?

Rostliny reagují na poměr energie v různých barevných spektrech světla a tak lze ovlivnit faktory růstu, nutriční obsah, chuť plodu a rychlost květu. Pro rostliny je důležitá i teplota okolí, vlhkost vzduchu, množství zálivky, poměr vzduchu a oxidu uhličitého. Osvětlením lze ovládat různé fáze vývoje. Množství a spektrum světla ovlivňuje nejen objem růstu, ale i kvetení a dozrávání. Kvalita světla ovlivňuje morfologii (stavbu těla rostlin) a poměrem světlo/tma s vhodným spektrem světla lze kompletně ovlivnit vegetační období rostlin a jejich produkci.

Jednotlivé nastavení barevného spektra podporuje 4 vegetační fáze růstu rostliny:

  • klíčení
  • růst
  • květ
  • a plod.

Pro rostliny je zelené spektrum prakticky zbytečné, protože zelené listy většinu energie v zeleném spektru odrazí zpátky do okolí.

Červené světlo využívá rostlina k fotosyntéze a k prodlužování růstu stonku, kdy se natahuje za sluncem. Je prokázáno, že více množství červeného světla přináší větší úrodu rajčat.

Modré světlo rostlina využívá k fototropismu – rostlina redistribuuje růstové hormony a přizpůsobuje svůj tvar k intenzitě a směru záření, aby jej efektivně využívala.

Výjimečné vlastnosti modelu Horti přináší výhody pěstitelům v mnoha segmentech skleníkového hospodářství: pěstování rajčat, okurek, listové zeleniny, bylin, jahod, řezaných květin, hrnkových rostlin nebo trvalek.

Zeptejte se nás

ODBORNÉ ČLÁNKY

WEBINÁŘE

25Říj
22Říj

Webinář TREVOS

11:00 - 12:00
06Říj

TREVOS – Naos

13:00 - 14:00
27Zář
23Zář
14Zář