Přehled možností dobíjení elektromobilů

Zvažujete nákup elektromobilu a potřebujete se zorientovat v nabíjecích kabelech a způsobu dobíjení? Tak přesně pro Vás je určen tento článek.

Z aktuálních studií vyplývá, že v Evropě v roce 2030 bude mít každé třetí přihlášené vozidlo elektropohon. Současně se velké automobilky předhánějí v předsevzetích, kdy a kolika procent v elektromobilitě dosáhnout. Vzhledem k obrovskému pokroku ve vývoji elektromobilů, které mají v dnešní době dojezd na jedno nabití až 500 km, se tento trend nevyhne ani Česku a Slovensku.

V případě, že jste se rozhodli pro pořízení elektromobilu, je potřeba se zamyslet, kde budete Váš vůz nabíjet. Pro „lajka“ nebo elektromobilistu začátečníka se může zdát, že výběr nabíjecích kabelů může být nad jeho síly. Vše záleží samozřejmě na způsobu jízdy. Většina však automobil používá při denním provozu na cestu do práce a zpět. K tomu nákup a vyzvednutí dětí ze školy. Jednou za čas delší výlet.

 

Jaký kabel použít při domácím nabíjení, nebo jako nouzový na cestách?

Většina soukromých majitelů elektromobilů nabíjí svá auta při takzvaném pomalém nabíjení. Tj. pomocí střídavého proudu 230/400 Voltů. V praxi to vypadá tak, že Váš nabíjecí kabel obsahuje na jedné straně konektor do vozidla (dnešním standardem je TYP 2 tzv. Mennekes) a na druhé straně všem dobře známá zástrčka do domácí sítě TN 230/400 V. Věděli jste, že až 80 % všech elektromobilů jsou nabíjeny převážně tímto způsobem? Výhodou pomalého nabíjení je vyšší životnost baterie elektromobilu a samozřejmě dostupnost nabíjení. Zásuvku na 230 V má každá budova. Délka nabíjení je v hodinách. Necháte nabíjet většinou na noční proud. Mobilní nabíjecí kabel pro nabíjení přes domácí nebo průmyslové zásuvky nabízí řidiči elektromobilu flexibilitu nabíjet své vozidlo přes běžné zásuvky i v případě, že v dosažitelné blízkosti se nevyskytuje žádná nabíjecí stanice.

 

Wallbox nebo nabíjecí kabel do domácí zásuvky?

Při nabíjení z domácí sítě se však může stát, že odběr domácích spotřebičů a současné nabíjení elektromobilu již elektrický jistič nezvládne a jistič Vám bude “vypadávat”. V tomto případě je vhodné použít takzvaný WALLBOX. Zařízení, které pomocí vestavěné elektroniky sleduje odběr v síti a proud protékající do elektromobilu upravuje tak, aby nedocházelo k odpojení elektrického jističe. Wallbox je instalován osobou k tomu oprávněnou (odborná způsobilost dle vyhlášky 50) a předchází mu revize Vaší domácí sítě, popřípadě jeho úprava. S Wallboxem můžete tedy nabíjet rychleji (vyšším proudem) a především bez výpadků elektrického proudu.

 

Jak nabíjet v kempech?

Vzhledem k tomu, že v rámci Evropy existují různé typy zásuvek, jako například zásuvka na domácí síť CEE 16 A 230 V takzvaná „kempingová“, je výhodné pro nabíjení i např. v kempech mít redukci na tuto zásuvku, kterou jednoduše vyměníte za standartní domácí zástrčku.

 

Jak nabíjet na delších cestách?

Pokud se vydáte na rodinný výlet mimo okolí své domácí zásuvky nebo na delší služební cestu, je vhodné mít nabíjecí kabel, přes který se můžete připojit k veřejné nabíjecí stanici. Každá nabíjecí stanice má dvě možnosti:

  1. Nabíjet stejnosměrným proudem DC. Kabel je vždy součástí nabíjecí stanice. Ne každý elektromobil má však konektor na tento způsob nabíjení
  2. Nabíjet střídavým proudem AC. Tento kabel musíte mít připravený s sebou.

Tento typ nabíjecího kabelu je takzvaný TYP 2 – TYP 2, který je vhodný jak do Wallboxů, tak i na nabíjení střídavým proudem na veřejných nabíjecích stanicích. Délka nabíjení je v minutách. Tyto kabely jsou nabízeny v různých délkách a tvarech, jako je např. spirální kabel nebo LAPP Helix, rychlonabíjecí kabel, který po nabití nabude opět původní tvar a není potřeba jej smotávat. Tím ušetříte čas i prostor.

V zásadě si vystačíte se dvěma kabely. Jeden na domácí nabíjení, popř. nouzové nabíjení přes domácí síť, a jeden kabel TYP 2 pro nabíjení na veřejných nabíjecích stanicích.

Více informací naleznete na stránkách společnosti LAPP Czech Republic

Zeptejte se nás

ODBORNÉ ČLÁNKY

WEBINÁŘE