Rapid 80, paleta designových řešení OBO Bettermann


Přístrojové instalační kanály nacházejí dlouhodobě uplatnění v mnoha funkčních oblastech instalací budov díky schopnosti zajistit v pohodlné výšce pod okenním parapetem vícenásobná přípojná místa pro napájení i data.

Systém OBO Rapid 80

Obr.2: Dvoukomorový kanál Rapid 80 z ocelového plechu
Obr.1: Jednokomorový plastový instalační kanál Rapid 80

Modulární kanálový systém Rapid 80 od OBO Bettermann ideálně kombinuje design s funkčností. Zahrnuje kanály vyrobené z plastu (GK), oceli (GS) a hliníku (GA), jejichž společným jmenovatelem jsou unifikované rozměry, poloměry i systémové otvory, umožňující nejrůznější kombinace kanálového příslušenství. Díky tomu nepředstavují u tohoto instalačního systému žádný problém ani budoucí konverze nebo rozšíření. Architekti a projektanti si mohou svobodně vybrat z obsáhlé nabídky různých barevných provedení, výšky a hloubky kanálů. Mohou volit mezi hladkým, drážkovaným nebo transparentním provedením povrchu horních dílů z PVC. Průhledné horní díly kanálů umožňují navíc realizaci neotřelých individuálních světelných efektů, neboť lze pod nimi instalovat např. LED světelné zdroje.

Instalační krabice a montážní držáky pro spínače, zásuvky a datovou technologii se rychle a snadno upevní do jednotného systémového otvoru. Modulární přístroje řady Modul 45 lze navíc zasunout do systémového otvoru všech provedení kanálových spodních dílů bez použití nářadí.

Klasika: Rapid 80 plastový

Plastový instalační kanál Rapid 80 reprezentuje základní podobu kancelářských instalací. Vyznačuje se hospodárností, funkčností, praktičností a jasným designem. K dispozici jsou čtyři standardní barvy (čistě bílá, šedobílá, světle šedá a šedá), implementována může být ale i jakákoliv jiná barva. Spodní díly mohou mít kanálové výšky 110 mm, 130 mm a 170 mm. Jsou k dispozici jako jednokomorové s výškou kanálového horního dílu 70 mm a možností dodatečného rozdělení vnitřního prostoru kanálu přepážkou. Pro snadné přizpůsobení místním podmínkám lze vedle pevných tvarových dílů využít také jejich variabilní provedení, vhodná i pro kanály z ocelového plechu nebo hliníku. Z výroby instalované spojky umožňují rychlou a hladkou instalaci.

Stále větší důraz se v současnosti klade na bezpečnost budov. Proto je u OBO Bettermann k dispozici také systémová nabídka plastových kanálů Rapid 80 bez obsahu halogenů. Jejich aplikace snižují podstatnou měrou množství toxických výparů a korozivních látek vznikajících v případě požáru, což minimalizují riziko pro osoby a materiály přítomné v zasaženém prostoru.

Robustní: Rapid 80 ocelový

Obr.3: Oceloplechový kanál Rapid 80 potažený „mramorovou“ fólií

Instalační kanály Rapid 80 z ocelového plechu se vyznačují stabilitou a trvanlivostí, a to i ve velmi náročných provozních podmínkách. Jsou odolné vůči nárazům, vydrží i značně nešetrné zacházení, a přitom všem dodávají funkčním kancelářským a pracovním prostorům moderní vzhled.

Obsahují celou řadu variant. K dispozici jsou ve dvou hloubkách (70 mm a 90 mm), čtyřech kanálových výškách (110 mm, 130 mm, 170 mm a 210 mm) a čtyřech standardních barvách. Na přání mohou být navíc vyrobeny v jakémkoliv barevném odstínu nebo s potahem fólií. Vybrat si lze mezi jedno nebo dvoukomorovým provedením, se symetricky nebo asymetricky umístěným víkem, přičemž vnitřní prostor jednotlivých komor umožňuje další dělení přepážkami.

Sortiment tvarových dílů umožňuje realizaci s čistými přechody. Sestává z vnitřních rohů, vnějších rohů a plochých úhlů. Kromě pevných tvarových dílů z ocelového plechu lze použít i variabilní plastové díly a koncovky. Všechny kovové díly kanálů jsou přitom konstruovány tak, aby při správné montáži došlo k jejich automatickému pospojování, a tedy k zajištění spolehlivého kontinuálního vyrovnání potenciálu celé trasy, bez nutnosti montáže přídavných propojovacích vodičů.

Elegantní: Rapid 80 hliník

Instalační kanály Rapid 80 z hliníku jsou jako doma v kancelářských prostředích s vysokými estetickými nároky. Standardně se dodávají s čistě bílým lakováním nebo přírodním eloxovaným povrchem. Spodní díly mohou mít symetrickou nebo asymetrickou podobu a k dispozici jsou opět i dvoukomorové varianty. Dodávají se ve dvou kanálových hloubkách (70 mm a 90 mm) a čtyřech různých výškách (110 mm, 130 mm, 170 mm a 210 mm).

Specifikem hliníkových kanálů je přirozený eloxovaný povrch. Hliníkový povrch je při eloxování elektricky oxidován, což vytváří extrémně tvrdou povrchovou vrstvu, odolnou proti poškrábání a zároveň poskytuje spolehlivou ochranu před možnou korozí. Navíc lze tento ušlechtilý povrch lakováním perfektně přizpůsobit designu každého kancelářského prostředí.

Obr.4: Dvoukomorový asymetrický hliníkový kanál Rapid 80

Tři materiály, jeden systém

Přístrojové kanály Rapid 80 lze využít velice variabilně. Díly příslušenství, horní díly a tvarové díly jsou vhodné jednotně k plastovým, ocelovým i hliníkovým kanálům a všechna materiálová provedení se instalují tímtéž způsobem. Jsou kompatibilní s přístrojovými řadami OBO Modul 45 i se standardními programy zásuvek a spínačů různých výrobců. Spínače, zásuvky a datová nebo multimediální zařízení z programu Modul 45 jsou instalovány v kanálovém systému Rapid 80 pomocí jednotných montážních krabic a držáků. Pokud mají být v jednom kanálu instalovány různé úrovně napětí, není problém zajistit jejich bezpečné oddělení instalací přepážek. Univerzální systémové montážní držáky zajišťují spolehlivou fixaci kanálů ke stěně a umožňují také snadné překlenutí problémových oblastí, jako stavební niky s radiátory apod. S jejich pomocí lze též snadno skrýt topná tělesa za konvekční vertikální nebo horizontální mřížkové kryty.

Obr.5: Hliníkový kanál s podsvíceným průhledným víkem

Při prostupu stavebními příčkami je možné instalovat do kanálů zvukové bariéry nebo protipožární systémy a hotové prostupy je možno nakonec opticky začistit otevřenými nebo uzavřenými krycími rámečky z PVC či hliníku.

Rapid 80: Vysoce variabilní systém

Obr.6: Kanál Rapid 80 s vodorovnými a svislými konvekčními kryty

Rychle se měnící svět a proměnlivé požadavky na pracovní prostředí jsou nedílnou součástí moderní společnosti. Firmy rostou, vznikají nová pracovní místa a k tomu exponenciálně narůstá objem přenášených digitálních dat. Instalace v kancelářích musí na tyto změny rychle a pružně reagovat. Systém Rapid 80 od OBO Bettermann je proto navržen jako ideální kombinace vysoké funkčnosti a přizpůsobivosti, která v praxi trvale přesvědčuje projektanty, architekty i montážní pracovníky o své vysoké kvalitě.