Signální prvky MLINE 2.0 a svítidla E-LITE RGB

     Neustálý vývoj a modifikace i úspěšných produktů stojí za prosazením každé výrobní firmy. Produkty, které se osvědčí, mohou mít jednodušší způsob nastavení nebo volby funkcí, při zachování původních rozměrů a kompatibility s předchozí řadou.

    V některých případech je také nutné řešit vliv okolního výrazného osvětlení na vlastní viditelnost konkrétního optického modulu. Řešením je potom neutrální mléčný (opalický) kryt, který se prozáří danou barvu sestavy LED diod až po přivedení napětí resp. aktivaci vstupu. Ale proč mít 5 svítidel pro 5 barev, když může být pouze jedno svítidlo s RGB diodami, které vytvoří 7 barev? V tomto případě jde o řešení požadavku na vícebarevné optické moduly, které mohou být připojeny do řídícího systému stroje a jeho stav signalizují změnou barvy. Toto vše je obsaženo v aktuální nabídce novinek signálních prvků pod názvem MLINE 2.0 a vícebarevných svítidel E-LITE RGB italského výrobce signalizačních zařízení – firmy SIRENA S.p.A.

   MLINE 2.0 je druhou generací oblíbených modulárních sestav. Optické prvky jsou vybaveny integrovanými LED diodami s vysokou svítivostí a dlouhou životností až 100.000 provozních hodin (za normálních podmínek, bez extrémních vibrací a výrazných teplotních změn). Světelné moduly mohou mít barevný nebo mléčný/opalický kryt. K dispozici je celkem 5 barev (modrá, oranžová, červená, zelená a bílá) nebo moduly vícebarevné (RGB) (obr. 1)

Obr. 1 – Ukázka titulní strany připravovaného českého katalogu a přehled sestav prvků MLINE 2.0

   Akustické nebo kombinované moduly nabízejí 64 tónů rozdělených do 2 nezávislých skupin. Pro montáž a zapojení jsou vždy potřeba základny nabízené v různých barvách (světle šedá, černá, bílá a červená) a provedení (obr. 2)

Obr.2 – Základní koncept řady MLINE (signální prvek + vhodná základna)

    A v čem je tedy nová generace jiná a určitě lepší? Zapojení může být dle provedení stroje v režimu NPN nebo PNP, signální moduly mají vylepšené vlastnosti elektromagnetické kompatibility a větší rozsah provozních teplot (-40 až +55° C). Pomocí mikrotlačítek na desce plošného spoje lze měnit světelný efekt, intenzitu světla a hlasitosti ve 3 úrovních pro každý provozní kanál modulů. Do rejstříku tónů byly přidány nové signály, které umožňují vhodné rozlišení důvodu akustické signalizace.

     Pro extrémní podmínky použití lze využít ochranný límec/objímku, která je montována mezi signální modul a jeho základnu a zvyšuje tak základní krytí IP 66 až na úroveň IP 69K. Tato modifikace je vhodná pro trvale vlhká až mokrá prostředí s nutností čištění technologie horkou tlakovou vodou (např. jatka, myčky, testovací zařízení aj.)

    Napájecí napětí modulů MLINE je standardně 12/24 V AC/DC nebo při potřebě vyššího napětí lze zvolit základnu vybavenou přizpůsobovacím obvodem pro 40/80 V AC/DC nebo 120/240 VAC.

Obr. 3 – Moduly MLINE a sestavy TLINE

    Od řady MLINE je odvozena semaforová varianta TLINE, která využívá většiny signálních modulů pro vytvoření požadované sestavy (obr. 3). Sestavy lze vytvářet dle vlastních potřeb nebo využít nabídky sestavených nejběžnějších konfigurací. Semafory lze dále doplnit montážní pevnými i otočnými držáky, stínítkem nebo směrovými šipkami resp. na přání a po dohodě piktogramy (obr. 4).

Obr. 4 – Sestavy MLINE a TLINE doplněné o informační symboly

    Rozšíření současné produktové řady přináší také vícebarevná signální svítidla E-LITE RGB (obr. 5). Tato svítidla navazují na předchozí verzi E-LITE, kdy každý prvek měl svou vlastní barvu. Aktuální provedení disponuje 12ti RGB LED diodami vytvářejícími v závislosti na aktivaci vstupů 7 barev (bílá, oranžová, červená, tyrkysová, zelená, fialová a modrá) (obr. 6). Využitím těchto signalizačních prvků lze indikovat nejrůznější stavy průběhu operací nebozměny obvyklého stavu. Pro výraznější odlišení lze nabídnout verze s trvalým svitem E-LITE STEADY nebo s přerušovaným svitem E-LITE FLASH.

Obr. 5 – Vícebarevná svítidla E-LITE RGB
Obr. 6 – Přehled některých barev svítidel E-LITE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kompaktní samozhášitelná pouzdra svítidel o průměru 70 mm mají připojení buď integrovaným kabelem o délce 1 m nebo vestavěným konektorem M12. Mléčná/opalická krytka s vysokou odolností proti nárazu (IK06) umožňuje jednoznačné rozlišení zvolené barvy. Krytí odpovídá úrovni IP 66 a schválení dle UL pro americký trh v současné době probíhá. Výše uvedené vlastnosti svítidel E-LITE jsou vhodné i pro venkovní aplikace v rozsahu provozních teplot -40 až +50° C.

    Současné novinky na poli signalizace rozšiřují možnosti využití a splňují požadavky mnoha současných i výhledových aplikací.