Schneider Electric – Harmony STM6 mikropanel

Mikropanely Harmony STM6 nabízí 2 velikosti širokoúhlého odporového dotykového displeje: 4,3″ nebo 7″. 

Schneider Electric uvádí na český trh novou generaci cenově atraktivních mikropanelů Harmony STM6. S úhlopříčkou 4,3″ nebo 7″ vhodně doplní úspěšnou řadu Harmony ST6 (dříve Magelis HMI). Harmony STM6 vyniká snadnou a rychlou instalací do otvoru Ø 22 mm. Díky své modulární koncepci je promyšlenou volbou pro distribuovaný, flexibilní HMI systém umístěný na výrobní lince. Navíc umožňuje kyberbezpečný vzdálený přístup ke stroji (resp. zařízení) – garantovaný certifikátem Security Audit z 1. března 2021.

Výrobci strojů (OEM) požadují HMI terminály s atraktivním designem a pokročilou intuitivní vizualizací. V případě jednoduchých (jednoúčelových) strojů však zároveň „tlačí“ na dobrou cenu. Dostát, na první pohled rozporuplnému požadavku, se již déle než 10 let úspěšně daří Harmony HMI (dříve Magelis HMI). Základní řadu grafických panelů Harmony ST6 navíc letos vhodně doplnila nová generace modulárních mikropanelů Harmony STM6.

7″ displej s 16 000 000 barev

V případě nové Harmony STM6 si může uživatel vybrat ze 2 velikostí širokoúhlého odporového dotykového displeje: 4,3″ (HMISTM6200) nebo 7″ (HMISTM6400). Předchozí řadu předčí rozlišením 800 x 480 (resp. 480 x 272 pro menší z obrazovek) s podporou 16 000 000 barev (true color).

Precizní „STM6“ využívá jak Tru Type fonty, tak funkce gradient (plynulý přechod) a anti-aliasing (vyhlazení hran 3D grafiky). Podporuje rovněž koncept tzv. situačního povědomí (témata, barevné sady atd.). Díky funkci Multi Screen (víceobrazovkového snímku) si může uživatel zobrazit více parametrů na 1 displeji. Za pomoci funkce Layout Objects se pak dokáže nezávisle pohybovat v jednotlivých objektech zobrazené stránky.

Modulární provedení umožňuje rychlou instalaci do běžného otvoru Ø 22 mm.

Celoživotní výhody modularity

Díky svému modulárnímu – v segmentu mikropanelů unikátnímu – provedení nadchne Harmony STM6 už jednoduchostí a rychlostí montáže. Odpadá jak zdlouhavé a pracné měření, tak nejistým výsledkem hrozící výřez do dveří rozváděče. Novou „STM6“ lehce instalujeme do běžného otvoru Ø 22 mm (jako tlačítka Harmony).

Pro specifické aplikace (prostorová, teplotní nebo vibrační omezení) lze přední displej instalovat odděleně od zadního boxu, a to ve vzdálenosti 3, 5 nebo 10 metrů. Displej většinou „skončí“ na dveřích rozváděče, box (gateway) pak na DIN liště uvnitř skříně (resp. stroje). Propojovací kit (kabel + adaptér) nutno objednat zvlášť. Součástí každého balení je nezbytné příslušenství v podobě instalačního klíče a fixační příchytky pro USB kabel.

V neposlední řadě přispívá modularita také ke snížení provozních nákladů „STM6“. Poškodí-li se například LCD displej, může údržba vyměnit pouze přední část – aniž by musela zasahovat do softwarové aplikace v boxu mikropanelu. Dle konkrétních potřeb si lze totiž novinku Harmony STM6 pořídit nejenom jako komplet, ale také jednotlivě – displej, box, příslušenství.

Komunikační gateway pro IoT architektury

V některých případech není u dané technologie obsluha přímo přítomna a tudíž odpadá potřeba grafického dotykového displeje. Na druhou stranu se očekává možnost místního nebo vzdáleného připojení prostřednictvím webového rozhraní. Přesně pro tyto účely je připraven hybridní HMI produkt v podobě komunikačního boxu (gateway, HMISTM6BOX), který se instaluje samostatně do rozváděče na DIN lištu a napájí se 24 V DC. Box disponuje bohatým komunikačním rozhraním: 2x sériová linka (RS232/458), 2x USB a 2x Ethernet.  Vizualizace dat a grafické rozhraní se z displeje v tomto případě přesouvá na vzdáleně připojené mobilní zařízení (smartphone či tablet) nebo na PC, a to prostřednictvím webového prohlížeče.

EcoStruxure Operator Terminal Expert

Nová generace Harmony STM6 využívá pro tvorbu grafiky, komunikaci a vzdálené připojení inženýrské prostředí EcoStruxure Operator Terminal Expert – se všemi jeho výhodami. Jako příklad uveďme rozsáhlou knihovnu objektů nebo řadu komunikačních ovládačů pro PLC třetích stran.

Webové připojení přes Web Viewer

Zatím poslední inovaci, kterou letos mikropanel Harmony STM6 přináší, přestavuje možnost využít – v chytrých telefonech, tabletech nebo PC – webové rozhraní v podobě tzv. Web Viewer(a). Pomocí vzdáleného „tenkého klienta“ tak dokáže obsluha i údržba online monitorovat HMI rozhraní – konkrétně sledovat výstražná hlášení nebo technologická data. V případě potřeby lze danou technologii nejenom monitorovat, ale i ovládat.

Zabezpečené a vzdálené připojení

Eso v pomyslném rukávu „STM6“ představuje předinstalovaná SW komponenta – tzv. Site Manager, která dovoluje mikropanelům využívat EcoStruxure Secure Connect Advisor. Uživatel se tím pádem dokáže na celý automatizační systém připojit vzdáleně. Specialista má možnost vzdáleně diagnostikovat připojené zařízení, nahrát aplikaci, případně aktualizovat firmware. Kyberbezpečnost tohoto aktu garantuje certifikát Secutiy Audit 2021 (z 1. 3. 2021).

Mikropanely Harmony STM6 dokážou využívat EcoStruxure Secure Connect Advisor – výhod kyberbezpečného vzdáleného přístupu.

2 Ethernety. A kdo má víc?

Harmony STM6 je již v základu vybaven 2 ethernetovými porty (čímž se v minulosti chlubily výhradně HMI terminály kategorie High End). Každý port má svoji IP adresu pro vytvoření samostatné komunikační sítě, resp. sběrnice. Chytří uživatelé využijí „dvojčat“ například ke kýženému propojení úrovní IT a OT (informačních a provozních technologií). První port bude v tomto případě připojen na řídicí síť (typicky PLC), druhý pak na nadřazenou podnikovou síť (typicky MES) – vzniknou dvě nezávislé ethernetové sítě. Vše samozřejmě s ohledem na požadavek vysokého zabezpečení proti zákeřným kybernetickým útokům.

 

Od výrobců strojů až po infrastrukturu

Díky přehlednému zobrazení a spolehlivému ovládání řízené technologie si již nová generace mikropanelů Harmony STM6 získala srdce prvních výrobců – zejména jednoúčelových – strojů. Slušně „našlápnuto“ má rovněž směrem k dynamickému segmentu potravinářství (nápoje nevyjímaje). Úspěšná nasazení ohlásili také zástupci vodohospodářských (např. čerpací stanice) a plynárenských (např. redukční stanice) společností.

A kde lze z nesčetných výhod nových mikropanelů Harmony STM6 získat nejvíce? Samozřejmě v rámci otevřené, IIoT kompatibilní platformy EcoStruxure od Schneider Electric.

Něco navíc? Samozřejmě!