Proudové chrániče – fíčka, se staly standardní součástí našich domovních rozvaděčů. Díky své spolehlivostí a citlivostí prokazatelně zachraňují lidské životy.
Základní norma bezpečnosti ČSN 33 2000-4-41 nařizuje instalaci proudového chrániče na všechny zásuvkové obvody. V poslední edici této normy bylo rozšířeno použití proudových chráničů i na světelné obvody v domácnostech. Důvod je prostý. V domácnosti nejsou dodržována pravidla bezpečnosti jako v komerčních a průmyslových provozech. Do oprav a instalací zařízení se pouští každý zručný kutil. Přeci kvůli pověšení lustru nebudeme volat elektrikáře, to dokážeme sami. Do nábytku a kuchyňských linek jsou instalovány osvětlovací pásy s LED osvětlením a nikoho moc netrápí, zda byla výroba nábytku ukončena i řádnou elektro revizí.
Shrnuto. Do elektroinstalace zasahují nezadržitelně laici a elektrickou energii využíváme stále více.
Jak funguje proudový chránič?
Není chránič jako chránič
U proudových chráničů řešíme primárně dva protichůdné požadavky. Jednak aby vypínaly pouze v případě poruchy, a jednak aby nedocházelo k jejich oslepení vlivem rušení v síti. Jednoduše řečeno, aby vypínaly, když mají a nevypínaly, když nemají. Proto je důležitá správná volba proudového chrániče i jeho instalace. Typ proudového chrániče poznáte podle specifické značky, kterou musí být každý přístroj označen.
Ochranné prostředky v instalaci se stále zdokonalují a jejich spolehlivost
a funkčnost se zvyšuje. Ano, s přibývajícím počtem ochranných prostředků roste i cena rozváděče. Na druhou stranu, cena domů a bytů roste výrazně rychleji než cena samotných přístrojů, a tak je poměr ceny rozvaděče vůči celkovým nákladům na stavbu stále zanedbatelný. Ušetřit se dá na čemkoli, nedělejte to u ochrany zdraví a majetku.
Více informací naleznete na stránkách www.se.com/cz
Zeptejte se nás