Jak na osvětlení malých pracovišť? Zjistěte, jak osvítit nevelké prostory

Následkem nevhodného osvětlení pracoviště je nejen nižší efektivita práce, ale i zvýšené riziko nehod a zdravotních komplikací zaměstnanců. Správná ergonomie osvětlení je proto důležitá pro jejich bezpečnost a zrakovou pohodu i v těch nejmenších pracovních prostorách, jako jsou vrátnice nebo malé kanceláře.

Únava, pálení očí, bolest hlavy, snížená schopnost soustředění, deprese a další psychické potíže – to jsou jen některé ze zdravotních problémů, kterými mohou zaměstnanci trpět na nedostatečně naopak příliš intenzivně osvětleném pracovním místě. Pokud je celkové osvětlení poddimenzované nebo vytváří silné odlesky či stíny, je navíc pro pracovníky náročné provádět zadané úkoly soustředěně a v požadované kvalitě.

 

Pohlídejte si platnou legislativu a normy osvětlení pracoviště

Nejdůležitější požadavky, které musí osvětlení pracoviště splňovat, jsou uvedeny v paragrafech 45 a 45a nařízení vlády č. 361/2007 Sb. Tento dokument udává například požadované hodnoty klíčových parametrů pracovního osvětlení, jako je činitel denní osvětlenosti nebo světlá výška pracovního prostoru. Kromě toho obsahuje i pokyny ohledně kontroly a údržby svítidel na jednotlivých typech pracovišť.

Osvětlením vnitřních pracovních prostor se zabývá také hygienická evropská norma ČSN EN 12464-1. Ta stanovuje konkrétní požadavky na kvantitu i kvalitu osvětlení s ohledem na zrakovou pohodu a zrakový výkon zaměstnanců.

 

Kancelářské osvětlení podporující soustředění a efektivitu práce

Zatímco k osvětlení větších pracovišť bývá doporučováno studené bílé světlo, v malých místnostech jsou lepší volbou jeho neutrální odstíny. Pozor ale na příliš teplé žluté světlo, které nepodporuje soustředění na práci a hodí se spíše do míst určených pro odpočinek.

I v malých kancelářích je vhodné řešit osvětlení centrálním stropním svítidlem, doplněným o individuálně nastavitelné nasvícení každého pracovního stolu. Ačkoliv se v kancelářských prostorech dostávají čím dál častěji ke slovu moderní úsporná LED svítidla, nejpoužívanějším řešením jsou stále ještě stropní zářivky. Pro práci s počítačem jsou nejvhodnější zářivková svítidla s parabolickou hliníkovou mřížkou, která eliminují odraz světla na monitorech.

Moderní stolní LED lampy lze nejen snadno polohovat, ale i plynule stmívat a měnit jejich barvu světla. Kromě kancelářských lampiček je pro osvětlení pracovního stolu vhodné i menší závěsné svítidlo, světlo na stěnu nebo stylový LED pásek, umístěný pod poličkou na zdi podél celé délky stolu. 

Specifika osvětlení vrátnic

Ve vrátnici je důležité dostatečně silné osvětlení přepážky či okénka, ve kterém vyřizuje vrátný podpisy dokumentů nebo přijímá peníze. Okénko musí být zároveň nasvíceno tak, aby bylo na každého příchozího dobře vidět a netvořily se mu v obličeji stíny. K tomu může napomoci i osvětlení prostoru před vrátnicí, například pomocí zabudovaného nástěnného či rohového světla.

Protože má vrátný či pracovník ostrahy často noční směny, je pro jeho pracoviště vhodné osvětlení s vysokou teplotou chromatičnosti, které připomíná denní světlo, což mu pomůže udržet pozornost a oddálit ospalost během práce v noci.

 

Zajistěte svým zaměstnancům ty nejlepší pracovní podmínky

Díky správnému osvětlení na pracovišti budou vaši zaměstnanci méně unavení, dokážou se na práci lépe soustředit a nebudou je trápit zdravotní problémy způsobené nedostatečnou či naopak nadměrnou intenzitou světla. S investicí do kvalitního osvětlení pracovního prostředí proto nemusíte otálet – nepochybně se vám mnohonásobně vrátí.

Zeptejte se nás

ODBORNÉ ČLÁNKY

WEBINÁŘE