Stavební příprava na chytrou domácnost

Při stavbě domu přichází elektroinstalace na řadu sice až jako jedna z posledních věcí, ale na jejím dobře promyšleném projektu závisí komfort vašeho bydlení. Poradím vám, jak chytře zvládnout rozvod elektřiny, abyste z obyčejné elektroinstalace mohli kdykoliv plynule přejít na chytrou domácnost bez sekání do zdi.

Plánujete stavět rodinný dům? Pokud ano, pak možná řešíte otázku, zda také investovat do chytré domácnosti. A jestli do ní investovat hned, nebo ji nechat „až na někdy“. Vždyť taky to je peněz, co taková stavba spolyká. To máte: koupit pozemek, vyřídit stavební povolení, kopnout do hlíny, postavit základovou desku, potom obvodové stěny, příčky, střecha… A tak bychom mohli pokračovat jako stavebník u pana Lorence z filmu Na samotě u lesa. K elektroinstalaci se dostáváte až v pokročilé fázi stavby, když už jste dočerpali své finanční limity. Co teď?

 

Jak si nechat pootevřená vrátka pro chytrou domácnost do budoucna

Tak například s chytrou domácností ABB-free@home to půjde zařídit. Finta tkví v tom, že si jenom nachystáte chytrou kabeláž, kterou využijete až za rok nebo 10 let. Funkce a schopnosti smart home systémů se neustále rozšiřují a vyvíjejí, ale jejich topologie se takřka nemění.

Možná namítnete: Na co kabely, v dnešní době přece se to přece dá řešit bezdrátově. To je pravda. Přesto jsem příznivcem kabelového řešení. Proč?

  1. Poměr cena/užitná hodnota: Bezsběrnicové přístroje jsou řádově dražší (musí obsahovat přijímač a vysílač). Rodinný dům, ve kterém si budete chtít dopřát komfort a maximum vymožeností, přijde vás bezsběrnicové řešení na dvojnásobnou částku. Přičemž kabelová příprava, kterou v následujících řádcích popisuji, představuje malou investici v řádu tisíců korun a máte instalaci do budoucna nachystanou tak, že do ní budete moci univerzálně zakomponovat cokoliv. Navíc je z pohledu přenosu signálů spolehlivější a robustnější (bezsběrnicové přístroje mají přenos omezen průchodem signálu příčkami a nosnými zdmi či stropy). A kromě toho: při stavbě domu budete kabely tahat v každém případě, takže se tam jeden navíc ztratí.
  2. Škodlivé záření: S bezsběrnicovými přístroji, které komunikují radiově, si domů zanášíte další radiofrekvenční záření (kromě už přítomné wifi, počítače, televize, mobilů…). Zda a nakolik lidskému zdraví škodí nebo neškodí, nebylo dokázáno. Kdybych si však stavěl dům, snažil bych se těchto vlivů vyvarovat a co nejvíce omezit přístroje, které komunikují v tomto radiovém spektru.

Jak na to jít prakticky?

Dočtete se zde.

Zeptejte se nás

ODBORNÉ ČLÁNKY

ABB – Tiché instalační stykače

Potřebujete spínat osvětlení, topení, ventilaci nebo třeba čerpadla do 15 kW? Pak můžete sáhnout po našich instalačních stykačích ESB..N a EN..N, a my vám slibujeme, že poté, co s nimi […]

ABB – Rozvodnice UK600

Díky modulární koncepci, zdokonalenému využití prostor a řadě detailů nabízí tato nová řada zapuštěných rozvodnic a skříní pro datová komunikační média maximální flexibilitu pro každý instalační projekt!

WEBINÁŘE