Human Centric Lighting

Rádi bychom Vám představili technologii Tunable white, která podporuje přirozený lidský biorytmus. Na úvod je dobré vědět, že modul Tunable white lze zabudovat téměř do všech LED svítidel TREVOS, mezi které patří např. INNOVA, FUTURA, PRIMA LED, nebo kancelářská svítidla NAOS či LINEA. Osvětlení s modulem Tunable white nazýváme Human Centric Lighting, zkráceně HCL. Podstatou osvětlení na principu HCL je simulace přirozeného denního světla. Lidé přijímají přes tři čtvrtě veškerých informací z okolí pomocí zraku. Světlo tedy hraje v našich životech klíčovou roli. Kvalitní osvětlení má vliv na náš zrak, psychickou i fyzickou pohodu. HCL podporuje cirkadiánní rytmy v lidském těle. Ty mají zásadní vliv na naše zdraví, pohodu a produktivitu. Zajišťují správné načasování různých dějů v těle a souhru činností orgánů. V závislosti na nich kolísá tělesná teplota, krevní tlak, bdělost, pozornost, trávení, spotřeba energie nebo činnost imunitní soustavy.

Modul Tunable white je nastaven tak, aby světlo odpovídalo přirozené teplotě chromatičnosti, která se mění v průběhu dne.

  • Ráno lidský organismus potřebuje teplé světlo s nízkou intenzitou. Odpovídá to 2700 až 3500K. Člověk se probouzí a má nízkou hladinou melatoninu.
  • Dopoledne, kdy dochází k většímu soustředění, se vyžaduje bílé světlo s vysokou intenzitou. To odpovídá 4500K.
  • Nejrychlejší reakce a nejlepší koordinace lidského těla jsou v poledne, kdy je světlo o  6500K.
  • Během odpoledne se lidský organismus dokáže soustředit stejně jako dopoledne.
  • Útlum a ospalost přichází večer kolem šesté hodiny, kdy tělo produkuje vysokou hladinu melatoninu a připravuje se na spánek. Žádoucí je tedy teplé světlo s nízkou intenzitou, tedy 2700 až 3500K.

 

Oproti tomu intenzivnější světlo uvítáme všude tam, kde vyžadujeme vyšší koncentraci a produktivitu, např. v průmyslových halách, školách nebo kancelářích.
Teplé světlo s nižší intenzitou najde své využití při péči o seniory, v nemocnicích k urychlení léčby, ve společenských prostorech nebo v hotelových pokojích pro zvýšení komfortu.

Svítidla s modulem Tunable white můžeme bezesporu označit jako nejlépe vybavená svítidla, které TREVOS nabízí. I takto vybavená svítidla mohou kromě modulu Tunable white být dodána v nouzovém provedení.

 

 

Svítidla HCL se dají velmi jednoduše ovládat pomocí aplikace v tabletu nebo mobilním telefonu.

Aplikace umožňuje několik funkcí, jako:

  • volba teploty barvy osvětlení
  • stmívání
  • plánování osvětlení pomocí časových plánů
  • vytváření světlených scén
  • snadné upravení systému i při jeho budoucím rozšíření.

 

Více informací najdete v naší brožuře na odkazu: 

  https://www.trevos.eu/cz/letak/hcl

Zeptejte se nás

ODBORNÉ ČLÁNKY

WEBINÁŘE

25Říj
22Říj

Webinář TREVOS

11:00 - 12:00
06Říj

TREVOS – Naos

13:00 - 14:00
27Zář
23Zář
14Zář