Svítidla Ex do výbušných prostorů

Společnost TREVOS v roce 2016 uvedla na trh řadu LED osvětlení, která je určena do výbušných prostor. Inovovali jsme úspěšnou řadu zářivkového svítidla PRIMA EX a vzniklo svítidlo PRIMA LED EX. PRIMA LED EX je prvním LED svítidlem vyvinutým v České republice se zaměřením na prostory s požadavkem na certifikaci Ex, to je do prostředí s nebezpečím výbuchu skupiny II, kategorie 3 (2,22). V porovnání se zářivkovou variantou poskytuje svítidlo PRIMA LED EX úsporu elektrické energie, dlouhou životnost a vysoký světelný výkon při zachování základních parametrů a vlastností. U všech verzí svítidla PRIMA LED EX garantujeme životnost 50 000 hodin. PRIMA LED EX odolává prachu, vlhku i tryskající vodě. Základna i difuzor jsou vyrobeny z UV stabilního polykarbonátu. Oproti běžné verzi byla zesílena konstrukce tak, aby svítidlo splňovalo požadavky zpřísněné normy (EN 60079). Krytí svítidla dosahuje stupně IP65 a je určeno pro rozsah okolních teplot od –20 do +40°C. Při výrobě svítidel řady PRIMA LED EX se používají komponenty firem Philips a TCI. Celkem nabízíme 8 variant svítidla, s výkonem od 3 200 do 11 000 lm.

Největší předností těchto svítidel je jejich určení pro prostředí zóny 2 a 22. Jde o prostředí, ve kterém za běžných provozních podmínek existuje riziko vzniku výbušné atmosféry zřídka a krátkodobě. To může vzniknout např. při neočekávaném úniku hořlavé látky.

Typickým příkladem takového prostředí je:

  • Energetický průmysl
  • Farmaceutický průmysl
  • Chemický průmysl
  • Potravinářský průmysl
  • Dřevozpracující průmysl
  • Úpravárenský průmysl

PRIMA LED EX je vhodné i do prostředí s krátkodobým výskytem vodíku, acetylenu, sirouhlíku nebo výbušných plynů. Svítidlo PRIMA LED EX splňuje teplotní třídu T6, tedy maximální povrchovou teplotu zařízení pro plynnou atmosféru 85 °C. Maximální povrchová teplota svítidla PRIMA LED EX pro prach je rovněž 85 °C.

Dalším naším svítidlem, které je určeno pro prostory s nebezpečím výbuchu, patří TrEx. Na rozdíl od plastového PRIMA LED EX je TrEx kovové svítidlo se satinovaným tepelně tvrzeným bezpečnostním sklem. TrEx je vhodný pro prostředí s nebezpečím výbuchu plynů, výparů a prachů pro zóny 1, 21 a 2, 22. Je odolné vůči chemicky agresivnímu prostředí, a proto je vhodné pro průmyslové prostory, jako jsou chemické továrny, závody pro zpracování plynů a ropy, elektrárny, vojenské objekty, automobilky, laboratoře a jiné objekty těžkého a strojírenského průmyslu. Krytí svítidla je IP66 a je tedy odolné vůči prachu a stříkající vodě. Životnost LED modulů svítidla TrEx je 75 000 hodin při L80B50 nebo 110 000 hodin při L70B50. Svítidlo je vhodné i pro poměrně extrémní teploty, od -40 do +55°C. Svítidla řady TrEx lze osadit plastovými, kovovými i pancéřovanými vývodkami ATEX. A upevnit je lze buď zavěšením na závěsná okna, montáží na trubkovou konstrukci nebo zasazením do podhledu.  TrEx nabízíme ve čtyřech výkonových variantách od 2 500 do 10 000 lm.

Zeptejte se nás

ODBORNÉ ČLÁNKY

WEBINÁŘE

25Říj
22Říj

Webinář TREVOS

11:00 - 12:00
06Říj

TREVOS – Naos

13:00 - 14:00
27Zář
23Zář
14Zář